Meža taksācija

Kas ir meža inventarizācija un kāpēc tā ir svarīga?

Meža inventarizācija nav tikai dokuments, kas nepieciešams valsts iestādēm – tā ir būtiska arī pašiem meža īpašniekiem, lai saprastu, kā vislabāk apsaimniekot savu īpašumu un gūt no tā maksimālu labumu. Ar pareizu un aktuālu inventarizāciju iespējams precīzi zināt, kāda vecuma koku sugas aug tavā mežā, kad un cik daudz koksnes vari iegūt, kā arī nodrošināt, ka mežs paliek auglīgs un produktīvs arī nākotnē. Ja neesi pārliecināts, ka Tava meža inventarizācija ir atbilstoša Tavā mežā augošajam, vai neesi drošs, ka aktuālā informāciju izproti pareizi, ir lielisks laiks par to parūpēties tieši tagad!

Kas ir meža inventarizācija?

Meža inventarizācija (saukta arī par taksāciju) ir process, kurā tiek apkopota un analizēta informācija par meža faktisko stāvokli dabā. Tas ir dokuments, kas sniedz pilnīgu priekšstatu gan īpašniekam, gan jebkuram meža nozares profesionālim par to, kas aug konkrētā meža kvartālā un nogabalā. Tajā tiek vērtēts koku vecums, sugas, augstums, caurmērs, koksnes krāja un citi svarīgi dati.

 

Kādēļ meža inventarizācija ir nepieciešama?

  1. Ilgtspējīga meža apsaimniekošana – lai mežus izmantotu gudri un atbildīgi, nepieciešams zināt, cik daudz koku var izcirst, lai meža ekosistēma saglabātos veselīga.
  2. Plānošana un lēmumu pieņemšana – meža īpašnieki un apsaimniekotāji var labāk plānot mežsaimniecības darbus, ja zina precīzu informāciju par meža resursiem.
  3. Finansiālie apsvērumi – meža taksācija palīdz noteikt koksnes daudzumu un kvalitāti, kas ietekmē to, cik daudz peļņas tas nesīs.
  4. Likumdošana – meža inventarizācijai ir jābūt derīgai, lai drīkstētu veikt jebkādas darbības savā īpašumā.

 

Latvijas likumdošana paredz obligātu meža inventarizāciju

Latvijā meža taksācija ir regulēta normatīvajos aktos. Saskaņā ar LR Meža likuma 29. pantu, meža īpašniekam ir jāveic meža inventarizācija (jeb taksācija) vismaz reizi 20 gados, taču pēc vajadzības to drīkst darīt arī biežāk.

Ja taksācija netiek veikta noteiktajā termiņā, meža īpašnieks var saskarties ar sekām, piemēram, ierobežojumiem attiecībā uz cirsmu izstrādi, kā arī iespējamām sankcijām no valsts institūciju puses.

 

Kā vislabāk veikt meža inventarizāciju?

Meža inventarizāciju veic sertificēti speciālisti. Šis process ietver:

  • Meža zemju plāna (kartes) izveidi vai atjaunošanu, kur tiek fiksētas meža nogabalu robežas.
  • Apsekošanas darbus, kur meža nozares speciālisti dodas mežā un mēra kokus, nosaka sugas, aprēķina koksnes krāju, augšanas apstākļu tipu un citus datus.
  • Datu analīzi un apstrādi, kas ietver meža stāvokļa novērtēšanu un ieteikumus par turpmāko meža apsaimniekošanu.

Mūsdienās tiek izmantotas arī modernas tehnoloģijas, piemēram, droni un satelītdati, lai iegūtu precīzāku un ātrāku rezultātu.

 

Cik ilgu laiku aizņem meža inventarizācija?

Taksācijas procesu var iedalīt divos posmos.

  • Pirmais – došanās uz objektu, novērtējumu veikšana un dokumentu sagatavošana.
  • Otrais posms – Inventarizācijas apstiprinājuma saņemšana no Valsts Meža dienesta (VMD).

Ja pirmais posms var tikt veikts pat vienas dienas laikā (sarežģītākiem objektiem nedaudz ilgāk), tad apstiprinājumu no VMD var nākties gaidīt līdz pat 30 kalendārajām dienām no iesniegšanas brīža. Tāpēc ir svarīgi sākt kārtot inventarizācijas dokumentus laikus.

Cik maksā meža taksācija?

Taksācijas pakalpojumu izmaksas var atšķirties atkarībā no meža platības, reljefa sarežģītības un izvēlētā pakalpojumu sniedzēja. Vidēji meža taksācija Latvijā maksā ap 150 EUR par līdz 7 hektāriem lielu meža platību. Precīza cena var būt atkarīga no konkrētās situācijas un izmantotajām tehnoloģijām.

 

Kas notiek, ja meža inventarizācija netiek veikta?

Bez regulāras meža taksācijas meža īpašnieks var nepamanīt, ka meža resursi tiek izmantoti nepārdomāti, kas var novest pie koku nepietiekamas atjaunošanās vai pat ekosistēmas bojāšanas. Neveicot meža taksāciju:

  • Nav iespējams precīzi zināt, cik daudz koksnes var iegūt konkrētā laika periodā.
  • Pastāv risks, ka mežus izcērt par daudz vai gluži pretēji – nepietiekami apsaimnieko, kas var veicināt meža aizaugšanu ar mazvērtīgām sugām.

Noslēgumā

Meža taksācija ir būtiska meža apsaimniekošanas sastāvdaļa, kas nepieciešama ne tikai valsts institūcijām bet arī pašiem meža īpašniekiem tā var noderēt kā starta punkts sava meža maksimāli efektīvākai apsaimniekošanai.

Efektīva apsaimniekošana savukārt nozīmē lielāku peļņa meža īpašniekam.

Ja esat kļuvis par meža īpašnieku nesen vai esat ilglaicīgs īpašnieks, bet jau daudzus gadus neesat interesējies par sava īpašuma potenciālu, noteikti ir vērts sākt ar meža taksāciju.

BALTU KOKS piedāvā ne tikai taksācijas pakalpojumus, bet arī konsultē meža īpašniekus par konkrētā situācijā efektīvāko meža apsaimniekošanas plānu.

Piesakies inventarizācijai jau šodien!